budowa domu

Czas na budowę domu! Jak zrobić to krok po kroku?

Budowa domu to dość skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga sporych nakładów finansowych, ale też dużo motywacji, samozaparcia i cierpliwości. Nie tylko musimy sprostać wszelkich kwestiom formalnym, ale też musimy wziąć pod uwagę, że nie zbudujemy domu w pojedynkę- będziemy musieli zatrudnić do tego celu podwykonawców. Kolejną rzeczą jest to, że najprawdopodobniej całe przedsięwzięcie będzie mocno rozciągnięte w czasie. Wobec tego, od czego w ogóle zacząć? Jak gładko prześlizgnąć się przez wszystkie możliwe formalności?

Na początku trzeba wybrać miejsce, w którym stanie dom

Może być tak, że od samego początku wiemy, gdzie nasz dom będzie miał stanąć. Czasem jednak już na etapie wybierania działki pojawia się problem związany z wyborem odpowiedniego miejsca. Jeśli jednak już przebrniemy przez ten etap i znajdziemy odpowiednie dla siebie miejsce pod budowę, ważnym krokiem jest sprawdzenie w gminie, czy w przypadku tej działki uchwalono już jakiś miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W tym celu trzeba złożyć wniosek o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli taki nie istnieje dla naszej działki- trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Najlepiej jest sprawdzić te dokumenty jeszcze zanim staniemy się właścicielami danego terenu.

Warunki techniczne związane z zamieszkiwaniem danej działki

Głównie chodzi tutaj o to, aby uzyskać warunki techniczne przyłączy, a także zaplanować ich budowę. Nieruchomość najprawdopodobniej trzeba będzie podłączyć do kanalizacji, poprowadzić prąd oraz wodę. Kiedy już będziemy posiadać wszystkie niezbędne informacje o tym, w jaki sposób doprowadzić do działki media- trzeba będzie zająć się zakupem projektu domu. Na tym etapie już mniej więcej będziemy wiedzieć, jak budynek będzie się prezentował po ukończeniu prac.

Wybieramy najlepszy projekt domu

Poszukiwania idealnego projektu domu najlepiej zacząć od przeszukania sieci. To tak naprawdę największa baza projektów różnego rodzaju, spośród których można wybrać coś idealnego dla siebie. Do najmodniejszych propozycji należą projekty domów parterowych, w przypadku których dach jest na tyle spadzisty, że istnieje możliwość adaptacja użytkowego poddasza pod pomieszczenia mieszkalne. Stanowi to doskonałe wykorzystanie przestrzeni, adaptacja poddasza zwiększa metraż, a jednocześnie oznacza, że nie trzeba ponosić wysokich kosztów związanych z budową całego piętra. Nawet w przypadku, kiedy nasza działka ma dziwny, niestandardowy kształt- powinniśmy znaleźć projekt, który będzie można w nią wpisać. Niektóre biura projektowe posiadają projekty specjalnego przeznaczenia: na mniejsze działki, na działki wyjątkowo wąskie oraz projekty zakładające budynki o mniej standardowych, nietypowych kształtach.

Mając już projekt należy wykonać jego adaptację do posiadanej przez nas działki, trzeba więc wykonać projekt zagospodarowania tego terenu, co zleca się architektowi. Ostatnim etapem przed rozpoczęciem prac w terenie jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.