dom drewniany

Dla kogo najlepszy będzie dom murowany, a dla kogo drewniany?

Pewnym standardem w Polsce jest budowanie domów murowanych. Oczywiście, nie dzieje się tak bez przyczyny- taki dom można znacznie lepiej zaizolować, aby mógł być w komfortowy sposób użytkowany przez cały rok, nawet w zimowe, mroźne miesiące. A jednak, obok możliwości murowania domu, alternatywnie zawsze mamy też możliwość wykonania budynku z drewna. Dla kogo taka możliwość powinna być atrakcyjna?

Ważne kwestie związane z podwykonawcami oraz dostępnymi projektami domów

Bardzo często tak jest, że to co standardowe i często poszukiwane jest łatwiej dostępne i tańsze. Ta reguła znajduje też zastosowanie w przypadku projektów domów. Zastanawiając się nad tym, czy wybrać dom drewniany czy murowany na pewno musimy mieć świadomość tego, że znacznie większy wybór projektów znajdziemy w przypadku budynków murowanych. Z reguły, takie projekty będą też znacznie tańsze. Jeśli chcemy szybko przekonać się o tym, jakie są to różnice w cenie- możemy przeglądnąć niemalże od ręki te projekty, które dostępne są online. Drugą ważną rzeczą jest dostępność ekip budowlanych, które będą w stanie nam taki budynek postawić. Ze względu na większą popularność domów murowanych, raczej nie powinniśmy mieć aż tak dużych problemów ze znalezieniem wykonawcy do domu, który ma powstać w tej technologii. W przypadku domów drewnianych- może to być trudniejsze. Ostatnią, istotną kwestią organizacyjną jest czas budowy. Tutaj jednak znacznie lepiej wypadają konstrukcje drewniane, które stawia się znacznie szybciej niż te murowane.

Najbardziej paląca kwestia: ogrzewanie budynku

Inwestorzy zastanawiający się nad budową domu z drewna zazwyczaj w pierwszej kolejności pochylają się nad kwestią izolacyjności takiego budynku i jest to absolutnie uzasadnione. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, że w przypadku domów drewnianych bardzo szybko można taki budynek ogrzać, jednak jeśli tylko przestajemy wytwarzać ciepło w jego wnętrzu- budynek momentalnie się wychładza. Jest to bezpośrednio związane z tym, że drewno w małym stopniu ma możliwość akumulacji ciepła. Dlatego też szybko je przyjmuje, ale i równie szybko je oddaje. W takiej sytuacji, w przypadku domów drewnianych trzeba zainwestować w lepszy system grzewczy, co często oznacza droższe rozwiązanie, na przykład takie, które będzie w sposób całkowicie automatyczny regulowało temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Rozwiązaniem przyszłości są projekty domów drewnianych, ale tych wyjątkowo energooszczędnych. Nadal jednak jest ich na rynku niewiele, a ich ceny są wysokie. W przypadku takiego rozwiązania zazwyczaj trzeba też ponieść wyższe koszty związane z budową takiej inwestycji. Można więc powiedzieć, że pod tym względem domy murowane są łatwiejsze w obsłudze oraz tańsze w eksploatacji, głównie ze względu na nasz klimat. Domy drewniane natomiast znacznie lepiej będą się sprawdzać w roli domów sezonowych, czyli wykorzystywanych w tych miesiącach, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest aż tak niska, a co za tym idzie- wnętrza budynku nie trzeba tak intensywnie ogrzewać.