Gotowe firany – co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Wybór firan do mieszkania wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. W końcu przy urządzaniu wnętrz znaczenie ma każdy element, a jego nieodpowiedni wybór może się zemścić zepsutą aranżacją. Firany nie są pod tym względem wyjątkiem. Można powiedzieć, że w wielu salonach będą stanowić bardzo ważną część wystroju, o czym warto pamiętać przy zakupie. Możemy wybrać gotowe firany lub też kupić materiał i oddać do krawcowej w celu uszycia na żądany wymiar. Obecnie jednak wybór w sklepach jest tak duży, że śmiało możemy przemyśleć zakup gotowego produktu. Co jednak warto wiedzieć przed pójściem do sklepu, żeby nie popełnić zakupowego błędu? O tym w poniższym artykule. 

Jakie firany do salonu, a jakie do kuchni i sypialni?

Salon to nie jedyne miejsce, w jakim umieścić możemy firany. Ich funkcja w innych pomieszczeniach będzie jednak nieco inna i warto o tym pamiętać. Przy wyborze gotowych firan do salonu powinniśmy skupić się na tym, by były one nowoczesne i przepuszczały dużą ilość światła. W końcu pomieszczenie to powinno być możliwie najjaśniejsze, by przebywanie w nim było samą przyjemnością. Po co w takim razie w ogóle zawieszać firany w salonie? Okazuje się, że główną ich funkcją będzie tutaj zadbanie o naszą prywatność, a także w jakimś stopniu ochrona przed wlatującymi owadami. Oczywiście gotowa firana powinna być także zamykającą kompozycję wnętrza ozdobą, lecz ta funkcja ważniejsza jest we wnętrzu sypialnianym. To właśnie tutaj powinniśmy zadbać o przytulność, a więc o odpowiednie firany przystosowane do użycia z zasłonami. Z kolei gotowe firany do kuchni powinny być krótsze i nie mogą gromadzić kurzu. W końcu to tutaj przygotowujemy wszystko to, co trafia do naszego żołądka. 

Gotowe firany – ile na marszczenie i jaka wysokość?

Zakładając, że chcemy kupić gotowe firany, należy dobrze wymierzyć szerokość okna i wysokość od ziemi do karnisza. Jak to zrobić? Jest kilka zasad, których należy się trzymać.

Jaka długość i szerokość gotowej firany?

  • Powyżej parapetu – jeśli chcemy, by firana kończyła się powyżej naszego parapetu, to jej długość do karnisza powinna być o ok. 2 cm krótsza od odległości do samego parapetu.
  • Do ziemi – w przestronnych wnętrzach z drzwiami balkonowymi firana powinna mieć również około 2 cm przerwy od ziemi. Jeśli jednak chcemy, by opierała się na ziemi, to powinna być dłuższa o 5 do 10 cm od odległości od karnisza do podłogi.
  • Poniżej parapetu – ta dość nietypowa konfiguracja pozwala schować parapet i zakryć okna w całości. W takim wypadku firana powinna sięgać około 10 cm poniżej parapetu.

Szerokość firany, która ma być marszczona, można obliczyć w jeszcze prostszy sposób. Wystarczy zmierzyć szerokość okna i pomnożyć ją razy dwa. W celu uzyskania bardzo gęstych fałd można pomnożyć razy trzy lub nawet cztery.

Firany, których nie trzeba prasować

W nowoczesnych wnętrzach najważniejsza jest funkcjonalność i prostota. Szczególnie docenią to ci, którzy nie mają czasu specjalnie zajmować się domem. Nieoceniona dla nich może okazać się firana, której nie trzeba prasować, a wystarczy tylko wyprać, wysuszyć i powiesić. Takie będą wszelkie cięższe i grubo tkane materiały, które pod wpływem swojego ciężaru same wyprostują się zaraz po powieszeniu. Jeśli jednak szukamy czegoś cienkiego i lekkiego, to powinniśmy wybrać gotowe firany wykonane z żakardu, tiulu i z różnego rodzaju siatek. Jeśli jednak chcemy kupić inny materiał, to pamiętajmy, że duże wzory potrafią skutecznie zamaskować nawet duże zagięcia.