Proces regeneracji wałków i wałów

Niektóre części maszyn ulegają zepsuciu znacznie szybciej- inne zużywają się wolniej. Na szczęście, dzięki zaplanowaniu regularnych przeglądów, można na czas wychwytywać usterki, które mogłyby się zdarzyć w niedalekiej przyszłości, jeszcze zanim będą miały miejsce. Pomaga to w lepszej organizacji pracy w danym zakładzie, gdyż czas na naprawę i regenerację można w konkretny sposób zaplanować tak, aby nie generowało to żadnych strat. Tymczasem, awaria zazwyczaj oznacza przymusowy i nieplanowany przestój, który najczęściej oznacza dla firmy spore straty.

 

Elementy, które zużywają się najszybciej

 

Do takich elementów należą na przykład wałki oraz walce, które pracują w ruchu ciągłym. Często są one odpowiedzialne za transportowanie materiałów lub gotowych produktów w procesie ich wytwarzania. Mogą więc mieć bezpośrednią styczność z towarem, ale też być narażone na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie się, duże obciążenia, a także na bezpośrednią styczność z różnymi substancjami chemicznymi, takimi jak chociażby kwasy. Dlatego też powłoka walców i wałów zużywa się najszybciej, co można zaobserwować gołym okiem, ale co może być też widoczne poprzez obniżenie efektywności pracy danego elementu. W takim przypadku, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest regeneracja wałków. Jeśli to tylko możliwe, taki element trzeba zdemontować, a następnie usunąć całkowicie starą powłokę. Wszystkie te zadania trzeba wykonywać z odpowiednią ostrożnością, tak, aby nie uszkodzić rdzenia wałka. Na oczyszczoną i przygotowaną powierzchnię wałka trzeba będzie nanieść nową powłokę, czyli mieszankę o konkretnych właściwościach.

 

Zastosowana mieszanka ma ogromne znaczenie

 

Można się zdecydować na nałożenie mieszanki identycznej do tej, która uprzednio znajdowała się na wałku. Jednakże, regeneracja wałków gumowych może oznaczać także ich unowocześnienie poprzez poprawę niektórych parametrów stosowanej powłoki. Można zmniejszyć lub też zwiększyć jej twardość, dzięki czemu zużywanie się nowej powłoki może być wolniejsze. Można też zdecydować się na konkretną gumę- syntetyczną bądź naturalną. Wiele mieszanek jest opracowywanych w taki sposób, aby wyposażały finalnie dany element w dodatkowe właściwości. Na przykład, może to być zwiększona odporność na uszkodzenia czy na wysoką i niską temperaturę. Powłoka może mieć zwiększone możliwości uwalniające lub też być odporna nawet na duże ciężary oraz działanie kwasów. Czasem warto oddać się w ręce specjalistów, którzy dobiorą rodzaj mieszanki do zadań, jakie powinna ona spełniać w praktyce.